Úryvok z novinového článku: Medzinárodný projekt MAPDOT, zameraný na znižovanie bariér vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím, ktorý sa realizoval vďaka podpore programu Grundtvig sa dostal do cieľa. Štafeta odborných workshopov, výmenných pobytov, prípravy športových, kultúrnych podujatí a vzdelávania mala svoje finále v Pardubiciach na medzinárodnom festivale pracovných a umeleckých zručností Abilympiáda 2014. Perfektné organizačné zabezpečenie pripravila Česká abilympijská asociácia, o. s. a Integračné centrum Kosatec. Súťažilo sa v 27 kategóriách za účasti 128 klientov so zdravotným postihnutím z celej Českej republiky, Poľska a Slovenska.
Reprezentantky prešovského tímu Dominika Tkáčová a Kamila Košárová zo Spojenej školy internátnej v silnej konkurencii skúsených autorov fotografií získali 4. a 8. miesto, čo boli aj najlepšie umiestnenia zahraničných účastníkov. „Obidve dievčatá preukázali talent pri spracovaní tematického zadania i výbere prezentačnej kolekcie. Potrebujú ešte viac skúseností s takýmto podujatím a viac príležitostí na porovnanie svojej tvorby a fotografií iných autorov. Inšpiratívne budú určite workshopy, ktoré pripravujeme na jeseň“ konštatoval Peter Rázus z Prešovskej rozvojovej agentúry, ktorá koordinuje slovenskú časť projektu a dodáva „Prekvapením bola aj vysoká účasť seniorov, aktívne zapojených do mnohých súťaží , ich vitalita i zmysel pre humor. Optimizmus sa určite podpísal aj na úspechoch mnohých z nich“. Zaujímavé boli stretnutia aj s partnermi z organizácií Svítaní, ktorá popri odbornej prezentácii skúseností pripravila v rámci muzikoterapie spontánnu bubenícku šou , ukážky hipoterapie v Apolénke – združení občanov pre pomoc zdravotne postihnutím , návšteva Integračného centra Kosatec, ktoré patrí k moderne vybaveným zariadením s možnosťou zamestnania a bývania .
S podporou pardubického magistrátu sa vytvorila platforma pre školy, mimovládne organizácie i ďalších partnerov , aby sa nie v sľuboch , ale v konkrétnych skutkoch znižovali bariéry ľahostajnosti a izolácie . Anna Jankivová z Vranova nad Topľou, riaditeľka o. z. Dúha, ktoré pracuje s mentálne postihnutými osobami zhodnotila zahraničné skúsenosti nasledovne: „Myslím si, že odborná úroveň pracovníkov i dobrovoľníkov je v partnerských krajinách porovnateľná s našou kvalitou práce. Chýba nám však priestorové i technické vybavenie a hlavne dlhodobé finančné zabezpečenie našej činnosti. Žiaľ, diagnózy našich klientov sú celoživotné a starostlivosť je veľmi náročná, mnohokrát sprevádzaná aj syndrómom vyhorenia rodičov, sociálnych asistentov i dobrovoľníkov. Viac ako polovicu času nám zaberá zháňanie peňazí a filantropia je na zanedbateľnej úrovni“. Za najväčší prínos považuje koordinátor projektu autentické poznanie a porovnanie odborného prístupu v jednotlivých krajinách, rozširovanie modelu spolupráce na regionálnej úrovni a prípravu ďalších spoločných projektov. K takým patrí aj Mobilis uchádzajúci sa o podporu z programu Erazmus plus a kultúrna výmena diel autistickej mládeže v partnerstve s japonským mestom Nagano.