Postupy pri narušenej komunikačnej schopnosti
LOGOPEDICKÁ INTERVENCIA
Žiaci, ktorí majú narušenú komunikačnú schopnosť, majú v našej škole individuálnu logopedickú starostlivosť. Rozvíjanie komunikačnej schopnosti úzko súvisí s vývinom vnímania, pamäti, pozornosti, myslenia a sociálnym prostredím dieťaťa. Preto terapeutické postupy a metódy majú širší záber a ILS sa orientuje na celý komplex dorozumievacieho procesu.
Logopéd na začiatku školského roku na základe výsledkov logopedickej diagnostiky zvolí logopedické terapeutické postupy a vypracuje individuálny plán logopedickej terapie pre každého žiaka. Logopéd pracuje so žiakmi individuálne. Dĺžka logopedických cvičení je závislá od veku a schopností dieťaťa, logopedickej diagnózy a prípadne iných špecifík dominantného alebo iného postihnutia, či narušenia žiaka.
ALTERNATÍVNA KOMUNIKÁCIA
Logopedická intervencia zlepšuje komunikačný proces u žiakov, kde je predpoklad na orálnu reč, zatiaľ čo alternatívna komunikácia orálnu reč nahrádza. U našich nehovoriacich žiakov s ťažším viacnásobným postihnutím s prítomným mentálnym postihnutím využívame nasledovné systémy alternatívnej komunikácie:
a) KOMUNIKÁCIA FACILITOVANÁ REFERENČNÝMI PREDMETMI – systém je vhodný u jednotlivcov s ťažkým a hlbokým mentálnym postihnutím, resp. s pervazívnymi vývinovými poruchami. Používajú sa v ňom trojrozmerné predmety ako znaky zastupujúce konkrétnu činnosť. Tieto predmety sa používajú na obojstrannú komunikáciu medzi pedagógom a žiakom, ďalej na komunikačnú stimuláciu a na vizualizáciu aktuálne prebiehajúcich činností. Dôležité je, aby boli vždy nemenné.
b) PRVKY VOKS-u – výmenný obrázkový komunikačný systém, vo svete známy ako The Picture Exchange Communication System (PECS). Je určený na ,,naštartovanie“ komunikácie .