Netradičné postupy vo vyučovaní

        • EEG Biofeedback

        •  

                    

          EEG biofeedback (alebo BFB terapia) je účinná neinvazívna metóda, ktorá sa čoraz viac stáva súčasťou moderne napredujúcich špeciálnych škôl a poradenských centier. Využíva aktívny potenciál mozgu, ktorý z rôznych príčin nefunguje tak, ako by mal. Cieľom je navodenie svalového a psychického uvoľnenia cez vegetatívny nervový systém, čo vedie k úprave emotívnej a vegetatívnej rovnováhy. Žiaci, absolvujúci EEG biofeedback terapiu,  sa stávajú vnímavejšími, komunikatívnejšími, zlepšuje sa ich pamäť, kognícia. Účinnosť terapie je však  individuálna a špecifikuje ju  zdravotný stav detí.

          EEG biofeedback umožňuje autoreguláciu frekvencie elektrickej aktivity mozgu (mozgových vĺn) opakovaným tréningom prostredníctvom špeciálneho počítačového programu. Vďaka prístrojovému vybaveniu mozog dostáva okamžitú, cielenú a presnú informáciu o ladení (prípadne „rozladení“) svojich mozgových vĺn a pomocou tréningu sa vie naučiť, ako ich uviesť do súladu.

          Dieťaťu  sa pomocou  elektród umiestnených na hlave sníma elektrická aktivita mozgu (EEG), ktorú počítačový program triedi do jednotlivých frekvenčných pásiem (delta, theta, alfa, SMR, beta ) a následne transformuje do digitálnej podoby. Tú dieťa vidí na obrazovke vo forme jednoduchej počítačovej hry, ktorú ovláda len činnosťou svojho mozgu, bez použitia klávesnice alebo myši. Spätnou väzbou je  mozog  dieťaťa neustále informovaný o svojom aktuálnom stave a výkone. Keď narastá aktivita mozgu v žiaducom pásme, dieťa je odmeňované  typickým zvukom, ktorý pre mozog dáva  signál, že funguje tak ako má. Zvuk prichádza presne v ten okamih, kedy si ho mozog  dokonale zapamätá. Týmto postupom sa mozog učí využívať žiaduce frekvencie a potláčať frekvencie nežiaduce a naučené postupy neskôr začne používať automaticky.

          Samotný tréning pomocou EEG biofeedbacku je hravý, nenásilný a bezbolestný. Nepredstavuje žiadne riziká, nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Dosiahnutý efekt je trvalý, podobne ako schopnosť chôdze, behania, korčuľovania, bicyklovania, plávania...

          EEG biofeedback sa používa k terapii širokého spektra porúch a ochorení. U overených špecifických indikácií sa efektivita pohybuje v rozmedzí 65-95%. Najčastejšie indikácie:

          • ľahké mozgové dysfunkcie- porucha pozornosti, hyperaktivita (ADHD), špecifické poruchy učenia poruchy reči, poruchy správania...,
          • mentálne postihnutie, viacnásobné postihnutie, poruchy autistického spektra, DMO,
          • poruchy spánku – ťažkosti so zaspávaním, nespavosť, nočné mory, desy, námesačníctvo, nočné pomočovanie...,
          • emočné a afektívne poruchy- úzkostné (neurotické) poruchy, depresie, obsedantno-kompulzívna porucha, posttraumatická stresová porucha...,
          • závislosti- drogy, alkohol, hracie automaty...,
          • bolestivé stavy- migréna, tenzné bolesti hlavy, bolesti chrbta, fibromyalgický syndróm a ďalšie bolestivé stavy...,
          • epilepsia- nedostatočne kontrolovaná antiepileptickou liečbou, tzv. farmakorezistentné stavy...,
          • tiky- rôzne nutkavé pohyby  neovplyvniteľné vôľou...,
          • stavy po úraze mozgu, po cievnych príhodách,
          • chronický únavový syndróm.

           

          Pred samotnou BFB terapiou je nevyhnutné neurologické vyšetrenie, kedy neurológ určí základnú elektrickú aktivitu mozgu dieťaťa ako aj prípadnú špecifickú epileptickú aktivitu mozgu, označí miesto jej výskytu. Terapeut sa riadi pokynmi lekára a zaháji tréningový proces, v ktorom sa pridržiava aj vlastnej diagnostiky. BFB terapia sa riadi aj vekom dieťaťa a jeho aktuálnym vývinovým stavom.