• Vianočné obdobie, kalendár dobrých skutkov

• Medzi najočakávanejšie a najkrajšie sviatky roka patria bez pochybností Vianoce. To sú tie ligotajúce sa ozdoby na jedličkách, v oknách blikajúce rôznofarebné svetielka  rozmanitých veľkostí či tvarov, od špicatých cencúľov až po malé  svietiace lampášiky. Vianoce, to sú aj baliace papiere a stuhy, najrôznejšie hračky či hry, ale aj ponožky a rukavice. Vianoce sú ľahučké vločky padajúce z neba, na ktoré hľadíme počas štedrej večere. To však nie je všetko. Najdôležitejším poslaním Vianoc, sviatkov, na ktoré sa rok čo rok poctivo pripravujeme, je láska, pohoda a pokoj. A pritom častokrát práve na to v zhone zabúdame.

Mám za to, že je potrebné vštepovať deťom hodnoty pridávajúce do života práve vyššie spomenutú pohodu a pokoj. Správnym vedením môžeme dopomôcť k zvýšenej odolnosti či už voči vianočnému stresu spôsobenému z rôznych dôvodov (finančné obmedzenia pri nakupovaní darov, patologické prostredie vedúce k nenávisti k sviatkom ...), ale aj k pohodovejšej príprave, premysleným krokom či nenáhleniu sa len za hmotnými predmetmi.

Práve preto som premýšľala nad vhodnou metódou a aktivitou, vďaka ktorej skĺbim viaceré aspekty a zároveň primať žiakov a žiačky k tomu, aby sa zamýšľali nad skutočnými hodnotami.

Spoločne so žiakmi a žiačkami sa nám podarilo vytvoriť Kalendár dobrých skutkov. Formou brainstormingu sme si spoločne vymysleli splniteľné skutky. Až do Vianoc, teda počas 24. dní je potrebné, aby každý z nás v daný deň urobil konkrétny čin. Začínali sme zľahka. 1. december – USMEJ SA. Pokračovali sme kresbou pre kamaráta, cez obdarovávanie až po pomoc s varením či upratovaním. 24. december ukončíme už onedlho – POKRAČUJ V ROBENÍ DOBRÝCH SKUTKOV. Pod jednotlivé dni s konkrétnym dobrým skutkom sme si vystrihnutý obrázok nalepili.

V nadväznosti na Kalendár dobrých skutkov som vytvorila aj hádanku: Ako sa pripraviť na Vianoce? Namiesto klasických príprav sme hľadali iné, vnútorné pohnútky a činy, ktoré nám spríjemnia Vianoce a častokrát nič nestoja – maximálne trochu odvahy. Namiesto darčekov sme balili niekoho do objatia, miesto poslania pohľadnice sme posielali lásku a miesto otvárania šampanského sme otvárali naše srdcia.

Nezabudnime, rodičia, kolegovia a kolegyne, sa v tom vianočnom zhone na chvíľu zastaviť, venovať svoj čas ľuďom, ktorých máme radi a najmä otvoriť srdcia láske, pohode a pokoju.

Príjemné prežitie vianočných sviatkov a všetko dobré do nového roka Vám zo srdca želá Adriána Lazoríková.