• Duševné zdravie (článok)

        • 10. október - Svetový deň duševného zdravia

          Každý rok pripadá 10. október na Svetový deň duševného zdravia uvedeného pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

          Čoraz viac sa stretávame s výskytom porúch duševného zdravia, ktoré výrazne ovplyvňujú jednotlivca, rodiny, pracovnú sféru. Napriek tomu sa duševné zdravie v spoločnosti nepovažuje za rovné s tým fyzickým. Problémy však existujú a ovplyvňujú každého z nás. Ako primárny predpoklad predchádzaniu vzniku duševných porúch je na prvom mieste prevencia.

          Deti a psychické problémy

          Detský svet je pre nás dospelých náročnejšie uchopiť. Duševné zdravie detí pritom formuje aj našu budúcnosť a je podstatne zraniteľnejšie ako to naše, dospelácke. Vplyvy prostredia či dedičnosti poznačia detskú dušu. V prvom rade je to práve rodina, ktorá je považovaná za najdôležitejšie prostredie z hľadiska vývinu dieťaťa a fungovania v spoločnosti. Zážitky získané v ranom detstve nám predurčujú správanie v dospelom veku. Budeme otvorení? Priateľskí? Či skôr utiahnutí? Samostatní? Okrem vplyvu rodiny v rámci výchovy, má v téme duševného zdravia svoje postavenie aj dedičnosť, ktorá môže byť spúšťačom psychických porúch.

          Ako rozpozná rodič psychický problém alebo duševnú poruchu dieťaťa?

          Každá duševná porucha závisí od jej samotného typu a veku dieťaťa. Dôležité je sledovať rovesníkov či súrodencov dieťaťa, pričom najčastejšie sa vyskytne náhla zmena. Ak sa dieťa správa inak ako doposiaľ či existujú podozrenia porúch, je na mieste, aby rodič vyhľadal odbornú pomoc – detského psychiatra, školského psychológa, prípadne sa poradiť s triednym učiteľom o možnostiach postupu.

          Čo si má rodič všímať?

          Existujú všeobecné prejavy duševných porúch, medzi ktoré radíme nasledujúce:

          • Problémy s rešpektovaním autority – rodič, zákonný zástupca, učiteľ, vychovávateľ.
          • Vynechávanie školskej dochádzky, krádeže, vandalizmus.
          • Užívanie psychoaktívnych látok – rôzne druhy drog, liekov či alkoholu.
          • Neschopnosť poradiť si s aktivitami či problémami, či už doma, v škole alebo pri hrovej činnosti.
          • Sťažnosti dieťaťa s telesným zdravím, rôzne bolesti.
          • Problémy so stravovacími návykmi – napr. strach z priberania, nadmerné chudnutie či prejedanie sa.
          • Výkyvy nálad, pesimistická nálada, myšlienky na smrť.
          • Strata záujmu o koníčky či priateľov.
          • Dieťa čoraz viac času trávi osamote.
          • Nadmerné starosti, úzkosti, problémy so sústredením.
          • Výskyt halucinácií či presvedčení, ktoré nezodpovedajú realite.

           

          Svetový deň duševného zdravia nám dáva príležitosť otvárať citlivé témy, ktoré sú aj v dnešnej dobe tabuizované. Potreba starostlivosti o svoj vnútorný svet sa dnes stáva vysoko dôležitou témou najmä vďaka neustále sa rozvíjajúcim technológiám, zmenám vo výučbe vplyvom globálnych problémov uplynulých rokov a iným vplyvom prostredia. Ak sa vyskytnú problémy, je dôležité vedieť na koho sa obrátiť.

          A čo na tému duševného zdravia naša škola?

          V rámci našej školy s témou duševného zdravia pracujeme so žiakmi hravou formou. V tomto smere pomáha školská psychologička, ktorá realizuje program sociálneho a emocionálneho učenia pozostávajúci zo šiestich modulov, a to: pocity, komunikácia, vzťahy, riešenie konfliktov, vysporiadanie sa so zmenou a stratou a zvládanie nových situácií. Každý modul má svoj vlastný príbeh, ktorý je ilustrovaný farebnými obrázkami a je spestrený aktivitami, ako napr. kreslenie, hranie rolí a rôzne iné hry. Program deti  naučí lepšie chápať a vyjadrovať svoje emócie, osvojiť si metódy, ktoré im pomáhajú spracovávať rôzne sociálne situácie, zvládať problematické a záťažové situácie, vychádzať s rovesníkmi, súrodencami, rodičmi a ostatnými ľuďmi. Tento program je dôkladne testovaný a hodnotený, pomohol získať zručnosti a schopnosti už státisícom deťom na svete.

          V prípade, ak sa u Vášho dieťaťa či žiaka objavia problémy, neváhajte osloviť odborníka či odborníčku. Pretože každé dieťa si zaslúži pomoc a podporu vo svojej náročnej ceste k dospelosti.