• Medzinárodný deň bez internetu 29.01.

• Vieš si predstaviť stráviť celý deň bez pripojenia na wifinu alebo mobilné dáta? Chatovanie s kamarátmi, pozeranie nových videí od obľúbencov, scrollovanie či vyhľadávanie akýchkoľvek produktov, ktoré nám práve napadnú ... A tak ďalej, a tak ďalej... Že nie? Práve pre teba bol vymyslený Medzinárodný deň bez internetu. Pripadá na poslednú januárovú nedeľu v roku – preto tento rok vypínaj wifi 29.01.

Pýtaš sa prečo? Načo je to vôbec dobré? Tu máš hneď niekoľko dôvodov, vďaka ktorým to pochopíš.

• Internet je návykový – nezaškodí ho na chvíľku vypnúť.
          • Práca s mobilom, tabletom či notebookom môže viesť k zdravotným komplikáciám.
          • Rozhovor z očí do očí ti napovie viac ako prečítané písmenká.
          • Aj naše telo, a najmä mozog, si potrebuje oddýchnuť od vyžarovaného svetla mobilu – vedci zistili, že za oneskorené dozrievanie šedej a bielej hmoty mozgu môže aj vplyv internetu.
          • Oddych od neustále vybiehajúcich reklám pomôže každému – aspoň na jeden deň ťa nebudú nabádať kúpiť drahé šaty či najmodernejšie tenisky.
          • Vplyvom internetu sa zhoršuje pozornosť a schopnosť sústrediť sa.
          • Zhoršená je tiež verbálna komunikácia.

Internet so sebou prináša aj vysoko aktuálnu tému, s ktorou sa denne stretávame. Je ňou kyberšikana. Skúste sa zamyslieť. Scrollujete sociálnu sieť, čítate si komentáre. Jeden horší ako druhý. Komentujúci sa navzájom ponižujú a ohovárajú sa. Ale máme tu aj neustále lajkovanie fotiek od nie veľmi chcených ľudí, pridávanie videí či fotografií, s ktorým sme nesúhlasili a sú pre nás ponižujúce ... Je toho dosť. Ako zaujímavú formu prevencie voči kyberšikane považujem spojenie vizuálneho vnímania s empatiou možných obetí kyberšikanovania. Pri žiakoch a žiačkach A variantu som zvolila video, kde boli zobrazené rôzne formy kyberšikanovania. Tie sme si následne spoločne rozobrali hravou formou a hodinu ukončili inscenáciou kyberšikany. Žiaci a žiačky B variantu si prezreli obľúbené videá  z ovce.sk, pričom po ich prezretí sme sa snažili vcítiť do kyberšikanovaných osôb vo videách. Záver hodiny oživila aktivita o emóciách s najčastejšie využívanými emotikonmi na sociálnych sieťach či fotkami, pri ktorých sa žiaci a žiačky odreagovali.

Určite sa zhodneme, že medzi najdôležitejšie aspekty spokojného života patrí rodina, priatelia, zdravie a istá dávka slobody. Aj keď má internet nespočetne veľa výhod, jeho nadmerné užívanie môže práve uvedené súčasti života natoľko rozvrátiť, že ich návrat k pôvodnému fungovaniu môže byť pre nás veľmi náročný. Preto dávajme si pozor na komunikáciu, nepozerajme stále do mobilu a skúsme aspoň jeden deň v roku – v nedeľu, 29.01. – VYPNÚŤ WIFINU!