Netradičné postupy vo vyučovaní : Bazálna stimulácia EEG Biofeedback Fyzioterapeutické postupy Komunita Masáže Postupy pri narušenej komunikačnej schopnosti Snoezelen Zmena prostredia

Postupy pri narušenej komunikačnej schopnosti

LOGOPEDICKÁ INTERVENCIA

Žiaci, ktorí majú narušenú komunikačnú schopnosť, majú v našej škole individuálnu logopedickú starostlivosť. Rozvíjanie komunikačnej schopnosti úzko súvisí s vývinom vnímania, pamäti, pozornosti, myslenia a sociálnym prostredím dieťaťa. Preto terapeutické postupy a metódy majú širší záber a ILS sa orientuje  na celý komplex dorozumievacieho procesu.

Logopéd na začiatku školského roku na základe výsledkov logopedickej diagnostiky zvolí  logopedické  terapeutické postupy a vypracuje individuálny plán logopedickej terapie pre každého žiaka. Logopéd pracuje so žiakmi individuálne.  Dĺžka logopedických cvičení je závislá od veku a schopností dieťaťa, logopedickej diagnózy a prípadne iných špecifík dominantného alebo iného postihnutia, či narušenia žiaka.

ALTERNATÍVNA KOMUNIKÁCIA

Logopedická intervencia zlepšuje komunikačný proces u žiakov, kde je predpoklad na orálnu reč, zatiaľ čo alternatívna komunikácia orálnu reč nahrádza. U našich nehovoriacich žiakov  s ťažším viacnásobným postihnutím s prítomným mentálnym postihnutím  využívame nasledovné  systémy alternatívnej komunikácie:

a) KOMUNIKÁCIA FACILITOVANÁ REFERENČNÝMI PREDMETMI systém je vhodný u jednotlivcov s ťažkým a hlbokým mentálnym postihnutím, resp. s pervazívnymi vývinovými poruchami. Používajú sa v ňom trojrozmerné predmety ako znaky zastupujúce konkrétnu činnosť. Tieto predmety sa používajú na obojstrannú komunikáciu medzi pedagógom a žiakom, ďalej na komunikačnú stimuláciu a na vizualizáciu aktuálne prebiehajúcich činností. Dôležité je, aby boli vždy nemenné.

b) PRVKY VOKS-u – výmenný obrázkový komunikačný systém, vo svete známy ako The Picture Exchange Communication System (PECS).  Je určený na ,,naštartovanie“ komunikácie .