Mgr. Adriana Lazoriková, školský psychológ Duševné zdravie (článok) Fajčenie (článok) Vianočné obdobie, kalendár dobrých skutkov Medzinárodný deň bez internetu 29.01. Tolerancia STOP drogám Deň najlepších priateľov

Školský psychológ

STOP drogám

Zdravie je jednou z najdôležitejších ľudských hodnôt. Jeho ohrozenie na nás číha na veľa miestach a má rôzne podoby. Niektorým sa vyhnúť nevieme, iným zas áno. Jednou z hrozieb je aj užívanie rôznych drog. Od alkoholu, cez fajčenie, až po vdychovanie toluénu či užívanie liekov. Drogy sa nachádzajú okolo nás, ale my sa im vieme vyhnúť.

Prečo ľudia siahajú po drogách?

Môžu sa chcieť začleniť do novej partie, kde sa fajčí marihuana či pije alkohol. Alebo chcú umelo uniknúť od problémov, zahnať nudu, uvoľniť sa, vzdorovať autorite a iní to zas môžu „obkukať“ od svojho okolia.

V našej škole vieme aká dôležitá je prevencia už v období mladšieho školského veku. Preto sme v rámci každoročného preventívneho programu proti drogám pripravili aktivity pre našich žiakov. V spolupráci s koordinátorkou prevencie sme stavili v prvom rade na skupinovú prácu. Na úvod sme si vytvorili skupiny, ktoré mali za úlohu poskladať skladačku znázorňujúcu rôzne druhy drog. Priblížili sme si formou obrázkov rôzne možnosti užívania týchto látok, ich vizuálnu stránku a vplyv užívania na človeka (fyzický, sociálny, psychický). Zaujímavou aktivitou sa žiakom a žiačkam javila aj „Abeceda drog“. Pod jednotlivé písmená abecedy mali za úlohu vypísať drogu, ktorá sa začína na uvedené písmeno. Žiaci sa aktívne zapájali a predbiehali, kto príde na viac slov. Aj po tejto aktivite mali žiaci ešte chuť do tvorenia, tak sme pokračovali kartičkami, na ktorých boli vypísané výroky – pravdivé a nepravdivé, napr. „Fajčenie škodí pľúcam“, „Rodičia dokážu vyliečiť svoje dieťa z drogovej závislosti sami“... Tie bolo následne potrebné pripnúť na magnetickú tabuľu. Preventívnu aktivitu sme ukončili pexesom zameraným na závažnosť uvedenej drogy (od kávy až po heroín) a fotkami ľudí ,,pred a po“, ktorí drogovali.

Verím, že našim žiakom sa táto aktivita páčila a spoločne s koordinátorkou prevencie sa tešíme na nasledujúce, dúfajme, že aj podnetné stretnutie.