Mgr. Adriana Lazoriková, školský psychológ Duševné zdravie (článok) Fajčenie (článok) Vianočné obdobie, kalendár dobrých skutkov Medzinárodný deň bez internetu 29.01. Tolerancia STOP drogám Deň najlepších priateľov

Školský psychológ

Medzinárodný deň bez internetu 29.01.

Vieš si predstaviť stráviť celý deň bez pripojenia na wifinu alebo mobilné dáta? Chatovanie s kamarátmi, pozeranie nových videí od obľúbencov, scrollovanie či vyhľadávanie akýchkoľvek produktov, ktoré nám práve napadnú ... A tak ďalej, a tak ďalej... Že nie? Práve pre teba bol vymyslený Medzinárodný deň bez internetu. Pripadá na poslednú januárovú nedeľu v roku – preto tento rok vypínaj wifi 29.01.

Pýtaš sa prečo? Načo je to vôbec dobré? Tu máš hneď niekoľko dôvodov, vďaka ktorým to pochopíš.

• Internet je návykový – nezaškodí ho na chvíľku vypnúť.
  • Práca s mobilom, tabletom či notebookom môže viesť k zdravotným komplikáciám.
  • Rozhovor z očí do očí ti napovie viac ako prečítané písmenká.
  • Aj naše telo, a najmä mozog, si potrebuje oddýchnuť od vyžarovaného svetla mobilu – vedci zistili, že za oneskorené dozrievanie šedej a bielej hmoty mozgu môže aj vplyv internetu.
  • Oddych od neustále vybiehajúcich reklám pomôže každému – aspoň na jeden deň ťa nebudú nabádať kúpiť drahé šaty či najmodernejšie tenisky.
  • Vplyvom internetu sa zhoršuje pozornosť a schopnosť sústrediť sa.
  • Zhoršená je tiež verbálna komunikácia.

Internet so sebou prináša aj vysoko aktuálnu tému, s ktorou sa denne stretávame. Je ňou kyberšikana. Skúste sa zamyslieť. Scrollujete sociálnu sieť, čítate si komentáre. Jeden horší ako druhý. Komentujúci sa navzájom ponižujú a ohovárajú sa. Ale máme tu aj neustále lajkovanie fotiek od nie veľmi chcených ľudí, pridávanie videí či fotografií, s ktorým sme nesúhlasili a sú pre nás ponižujúce ... Je toho dosť. Ako zaujímavú formu prevencie voči kyberšikane považujem spojenie vizuálneho vnímania s empatiou možných obetí kyberšikanovania. Pri žiakoch a žiačkach A variantu som zvolila video, kde boli zobrazené rôzne formy kyberšikanovania. Tie sme si následne spoločne rozobrali hravou formou a hodinu ukončili inscenáciou kyberšikany. Žiaci a žiačky B variantu si prezreli obľúbené videá  z ovce.sk, pričom po ich prezretí sme sa snažili vcítiť do kyberšikanovaných osôb vo videách. Záver hodiny oživila aktivita o emóciách s najčastejšie využívanými emotikonmi na sociálnych sieťach či fotkami, pri ktorých sa žiaci a žiačky odreagovali.

Určite sa zhodneme, že medzi najdôležitejšie aspekty spokojného života patrí rodina, priatelia, zdravie a istá dávka slobody. Aj keď má internet nespočetne veľa výhod, jeho nadmerné užívanie môže práve uvedené súčasti života natoľko rozvrátiť, že ich návrat k pôvodnému fungovaniu môže byť pre nás veľmi náročný. Preto dávajme si pozor na komunikáciu, nepozerajme stále do mobilu a skúsme aspoň jeden deň v roku – v nedeľu, 29.01. – VYPNÚŤ WIFINU!