Mgr. Adriana Lazoriková, školský psychológ Duševné zdravie (článok) Fajčenie (článok) Vianočné obdobie, kalendár dobrých skutkov Medzinárodný deň bez internetu 29.01. Tolerancia STOP drogám Deň najlepších priateľov

Školský psychológ

Vianočné obdobie, kalendár dobrých skutkov

Medzi najočakávanejšie a najkrajšie sviatky roka patria bez pochybností Vianoce. To sú tie ligotajúce sa ozdoby na jedličkách, v oknách blikajúce rôznofarebné svetielka  rozmanitých veľkostí či tvarov, od špicatých cencúľov až po malé  svietiace lampášiky. Vianoce, to sú aj baliace papiere a stuhy, najrôznejšie hračky či hry, ale aj ponožky a rukavice. Vianoce sú ľahučké vločky padajúce z neba, na ktoré hľadíme počas štedrej večere. To však nie je všetko. Najdôležitejším poslaním Vianoc, sviatkov, na ktoré sa rok čo rok poctivo pripravujeme, je láska, pohoda a pokoj. A pritom častokrát práve na to v zhone zabúdame.

Mám za to, že je potrebné vštepovať deťom hodnoty pridávajúce do života práve vyššie spomenutú pohodu a pokoj. Správnym vedením môžeme dopomôcť k zvýšenej odolnosti či už voči vianočnému stresu spôsobenému z rôznych dôvodov (finančné obmedzenia pri nakupovaní darov, patologické prostredie vedúce k nenávisti k sviatkom ...), ale aj k pohodovejšej príprave, premysleným krokom či nenáhleniu sa len za hmotnými predmetmi.

Práve preto som premýšľala nad vhodnou metódou a aktivitou, vďaka ktorej skĺbim viaceré aspekty a zároveň primať žiakov a žiačky k tomu, aby sa zamýšľali nad skutočnými hodnotami.

Spoločne so žiakmi a žiačkami sa nám podarilo vytvoriť Kalendár dobrých skutkov. Formou brainstormingu sme si spoločne vymysleli splniteľné skutky. Až do Vianoc, teda počas 24. dní je potrebné, aby každý z nás v daný deň urobil konkrétny čin. Začínali sme zľahka. 1. december – USMEJ SA. Pokračovali sme kresbou pre kamaráta, cez obdarovávanie až po pomoc s varením či upratovaním. 24. december ukončíme už onedlho – POKRAČUJ V ROBENÍ DOBRÝCH SKUTKOV. Pod jednotlivé dni s konkrétnym dobrým skutkom sme si vystrihnutý obrázok nalepili.

V nadväznosti na Kalendár dobrých skutkov som vytvorila aj hádanku: Ako sa pripraviť na Vianoce? Namiesto klasických príprav sme hľadali iné, vnútorné pohnútky a činy, ktoré nám spríjemnia Vianoce a častokrát nič nestoja – maximálne trochu odvahy. Namiesto darčekov sme balili niekoho do objatia, miesto poslania pohľadnice sme posielali lásku a miesto otvárania šampanského sme otvárali naše srdcia.

Nezabudnime, rodičia, kolegovia a kolegyne, sa v tom vianočnom zhone na chvíľu zastaviť, venovať svoj čas ľuďom, ktorých máme radi a najmä otvoriť srdcia láske, pohode a pokoju.

Príjemné prežitie vianočných sviatkov a všetko dobré do nového roka Vám zo srdca želá Adriána Lazoríková.