Navigácia

Projekty

Úspešné projekty školy

Projekt: "Pohyb znamená život" (2015)

V roku 2015 sme sa zapojili do výzvy Ministerstva školstva SR v rámci projektov "Odstránenie stavebných bariér - rovnosť príležitosti na vzdleávanie pre žiakov so zdravotným postihnutím 2015". 

Projekt: "Integrácia a aktivizácia bez hraníc" (2014)

Projekt bol spolufinancovaný prostredníctvom Európskej únie z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja
a štátneho rozpočtu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Hlavným cieľom projektu bolo predchádzanie exklúzii detí a mládeže s mentálnym postihnutím zo špeciálnej školy v Rzeszowe v Prešove a to nadviazaním spolupráce týchto škôl v oblasti vyrovnávania príležitostí vo vzdelávaní. Projekt bol realizovaný od 1. januára do 30. júna 2014. Partnerom pre tento projekt bola škola ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH IM. UNICEF UL. OFIAR KATYNIA 1, 35-209 RZESZÓW.

Vďaka spoločným aktivitám boli dosiahnuté nižšie uvedené ciele:
1. výmena skúseností v rozsahu systému vzdelávania a terapie žiakov s mentálnym postihnutím – počas konferencie a študijných návštev,
2. integrácia detí a mládeže zo špeciálnych škôl v Poľsku a na Slovensku vďaka účasti na spoločných kultúrnych, rekreačných a športových podujatiach,
3. aktivizácia postihnutých detí a mládeže k účasti vo verejnom živote v oblasti kultúry, športu a oddychu,
4. rozvíjanie správania a vzorov, ktoré budú potrebné deťom s mentálnym postihnutím k plnej účasti vo verejnom živote vo svojom regióne,
5. transfer vedomostí medzi partnerskými školami v rozsahu: vyučovacích metód a práce s postihnutým žiakom, organizačných a infraštruktúrnych riešení, ktoré sú zamerané na vyrovnávanie možností vzdelávania,
6. vytvorenie platformy pre rozvoj a upevňovanie dlhodobej spolupráce medzi partnerskými školami.

 

Projekt: "Neotáčajte sa nám chrbtom" (2013)

V roku 2013 sme sa zapojili do výzvy Ministerstva školstva SR v rámci projektov "Žiaci so zdravotným postihnutím 2013."

Projekt: "Bezpečne do školy" (2012) 

V roku 2012 sme sa zapojli do výzvy Ministerstva školstva SR v rámci projektov "Vzdelávanie pre všetkých 2012."

Projekt Bezpečne do školy pozostával zo 6-tich aktivít projektu. Zámerom jednotlivých aktivít bolo, aby dopravná výchova našich žiakov sa realizovala nielen v bežnej školskej triede, ale aj priamo v teréne (ihrisko školy, dopravné ihrisko, mestské komunikácie). Práve prostredníctvom takýchto foriem si žiaci nadobúdali elementárne poznatky na základe vlastnej skúsenosti a vlastnej aktivity. V poznávaní, rozvoji zručností a utváraní postojov sme uprednostňovali najprv modelové situácie v triede a na ihrisku, priame pozorovanie dopravných situácií v meste, a neskôr aj aktívnu účasť žiakov na nich. Žiaci následne naživo trénovali dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, v tomto smere sa stali ich neoddeliteľnou súčasťou života.

Projekt: "Učenie je hra" (2009)

V roku 2009 sme sa zapojili do výzvy Ministerstva školstva SR v rámci projektov “E-vzdelávanie pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov so zdravotným znevýhodnením 2009“  Prostredníctvom tohto projektu boli triedy vybavené prenosnými počítačmi a internetom, ktoré skvalitňujú vyučovací proces a zaraďujú tak do výchovno-vzdelávacieho procesu prvky IKT. Fotodokumentáciu z otvorených hodín tohto projektu si môžete pozrieť v našom fotoalbume. https://szsimasarykova.edupage.org/album/?

Projekt: "Simsala Grimm (po stopách bratov Grimmovcov)" (2009)

V roku 2009 sme sa zapojili do výzvy Ministerstva školstva SR v rámci projektov „Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc 2009.“ Naša škola v rámci projektu "Simsala Grimm" získala finančné prostriedky na čitateľský kútik s množstvom krásnych detských kníh a počitačovou zostavou, ktoré sa využívajú počas hodín čítania v rozvoji komunikačných schopností a iných predmetoch. Tento čitateľský kútik si môžete pozrieť v našom fotoalbume. https://szsimasarykova.edupage.org/album/?

Projekt: "MY a VY" (2007)

V roku 2007 sme sa zapojili do výzvy Komunitnej nadácie Prešov do tzv. červeného programu, prostredníctvom ktorého ponúka nadácia podporu pre voľnočasové a športové aktivity žiakov.Zameranie nášho projektu bolo na zlepšenie sociálnej komunikácie mentálne a viacnásobne postihnutých detí s verejnosťou.V súčasnosti sa často stretávame so snahami o integráciu a inklúziu postihnutých osôb do spoločnosti. Ide vlastne o to, aby ich spoločnosť prijala medzi seba a dovolila im splynúť s ňou.

Našim žiakom však ich postihnutie nedovoľuje integrované vzdelávanie (v základnej škole), preto sú vzdelávaní segregovane (v špeciálnej škole), kde sa stretávajú väčšinou s rovnako, alebo aj viac postihnutými rovesníkmi. Preto je dôležité sprostredkovať im čo najviac možností na kontakty so svetom zdravých. Na druhej strane musíme na integráciu pripraviť aj intaktnú populáciu. Na našich akciách majú možnosť zistiť, že postihnutí sú rovnakí ľudia ako oni, len s inou kvalitou života.

Myslíme si, že integrácia nemôže byť úspešná bez vzájomného spoznania sa, preto sme sa rozhodli organizovať čo najviac spoločných aktivít, kde bude dochádzať k prieniku medzi zdravou populáciou a deťmi s postihnutím.

Ciele projektu:

1. Neustále upozorňovať verejnosť na problémy mentálne a viacnásobne postihnutých detí

2. Zorganizovať akcie, na ktorých dáme priestor na vzájomné stretnutia intaktných s postihnutými:

- organizujeme už každoročne halový futbalový turnaj o "Pohár integrácie" kde medzi sebou súťažia družstvá špeciálnych a základných škôl

- tiež už každoročne organizujeme „Deň otvorených dverí“ počas ktorého chceme ukázať verejnosti, čo všetko naše deti dokážu, že sú zručné a nadané, Prezentujú sa na otvorených hodinách a v kultúrnom programe.

- chceme organizovať aj "Deň detí" na ktorom sa môžu naše deti stretnúť aj so žiakmi s intaktných škôl.

Náš zámer Komunitná nadácia Prešov podporila sumou 10 000.-, vďaka čomu sme mohli zorganizovať spomínané akcie a za čo im samozrejme ďakujeme.

Projekt: „Alternatívna komunikácia telesne a mentálne postihnutých žiakov“ (2007)

V školskom roku 2007/2008 sme sa zapojili do projektu ministerstva školstva o získanie dotácie na tzv. E-vzdelávanie pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov so zdravotným postihnutím. Niektorí naši žiaci majú problém s komunikáciou a vyjadrovaním a keďže komunikácia je vstupnou bránou do spoločnosti, musíme a chceme im pri tom pomôcť. V projekte sme zamerali na vytvorenie „komunikačných kútikov“ v triedach pre viacnásobne postihnutých žiakov . Kútiky majú byť vybavené počítačmi so špeciálnym príslušenstvom a softvérom a komunikačnými tabuľkami.

Naším cieľom bolo pomôcť našim žiakom alternatívnym spôsobom vyjadrovať ich potreby a priania, pomôcť im pri učení sa a chápaní nových pojmov, slov a pod. Odbúrať stres z nepochopenia ich komunikačného úmyslu, pomôcť im vyjadriť svoje pocity a túžby.Taktiež obmeniť a uľahčiť doterajší spôsob výučby, urobiť ju zábavnejšou –nielen pre žiakov ,ale i pre učiteľov, vytvárať prostredníctvom programu „Boardmaker“ didaktické pomôcky a hry- na zovšeobecňujúce pojmy, na priraďovanie, na rozlišovanie a tým aj uľahčiť prácu učiteľov - pri príprave obrázkov, zháňaní primeraných piktogramov, ich zložitej úprave.

Tento náš zámer nám vyšiel a náš projekt ministerstvo školstva podporilo. Získali sme dotáciu v hodnote 110 000.- , za ktorú sme vybavili naše triedy novými počítačmi so špeciálnym príslušenstvom, ako sú adaptované myši, klávesnice s veľkými tlačidlami, programy na hlasové ovládanie počítača, komunikačné tabuľky a program na vytváranie pracovných listov do komunikačných tabuliek.

"ZELENÝ KÚTIK"

Po presťahovaní školy do súčasných priestorov bolo okolie po rekonštrukčných prácach zdevastované, preto sme sa hneď začali zaoberať myšlienkou- ako ho upraviť. Nápad sme hodili na papier ,oslovili správnych ľudí - a projekt bol na svete.

Volá sa "ZELENÝ KÚTIK". Jeho cieľom je vytvoriť zelený kútik pre deti, určený na relax, oddych. Zmysel tohto snaženia sa vidíme aj v tom , že do prác sme zapojili čo najviac žiakov. Tým v nich chceme rozvíjať kladný vzťah k ochrane životného prostredia ( čo vytvoria sami svojou prácou, budú si viac vážiť, ochraňovať a nezničia to). Popritom sa naučia vykonávať aj jednoduché manuálne práce, ktoré budú môcť využívať aj v budúcnosti pri skrášľovaní svojho domova.

V jeseni 2005 sme stihli vyčistiť okolie od stavebného odpadu a pripravili sme pôdu na výsadbu - rýľovali sme, hrabali, okopávali.

V jari 2006 sme pokračovali : vysadili sme stromčeky, kríky, kvety , vysiali trávu, založili skalky. A teraz nám ostáva už "len" o všetko sa starať, udržiavať to a tešiť sa z výsledkov našej práce.

"MILUJ ŽIVOT - DROGU NIE!" (od 2002)

Ďalší náš projekt sa týkal protidrogovej problematiky. Začali sme ho realizovať v roku 2002 a má názov: "MILUJ ŽIVOT - DROGU NIE!" Jeho základným cieľom bolo vytvoriť na škole protidrogovú atmosféru , ktorá by nahradzovala rodinnú výchovu, pretože väčšina našich žiakov pochádza so sociálne slabšieho a málo podnetného prostredia . To znamená, že pre tieto deti rodinná klíma ako ochranný protidrogový faktor neexistuje.

Každoročne odvtedy organizujeme na našej škole aj celoškolskú športovú akciu - futbalový turnaj : "Športom proti drogám". Máme za sebou už niekoľko ročníkov.

V marci  2007sme sa zapojili do projektu s touto protidrogrogovou tematikou , ktorý vyhlásil KŠÚ v Prešove v spolupráci s ÚV SR a s PPP pod názvom : " Východ vie - drogy nie!" . Naši výtvarne nadaní žiaci už pracovali  veľmi snaživo na svojich nápadoch a aj keď neuspeli v silnej konkrencii ,aspoň sa zapojili.

Novinky

Kontakt

  • SPOJENÁ ŠKOLA INTERNÁTNA
    Masarykova 11175/20C
    080 01 Prešov
  • 051 7480 181 - ústredňa

    051 7480 183, 0908 821 839 - riaditeľka školy - Mgr. Hedviga Tomášová

    051 7480 184, 0950 698 608 - zástupkyňa pre ŠZŠI - Mgr. Michaela Kevická
    051 7480 188, 0950 698 608 - zástupca pre PrŠ, ZŠ pre žiakov s autizmom, ŠKD, Internát a soc. veci - Mgr. Peter Parada
    051 7480 180 - zástupkyňa pre ŠMŠI - Mgr. Danica Tomčová

    051 7480 182 - hospodárka školy
    051 7480 187 - vedúca šk. jedálne

Fotogaléria